Na 99 jaar op zondag heeft MEC’07 definitief een streep gezet onder een traditie. De club maakte afgelopen zomer de overstap naar het zaterdagvoetbal en kijkt daar inmiddels met tevredenheid op terug. Wat begon als een voorzichtig gesprek binnen de spelersgroep, groeide uit tot een strategische keuze die de vereniging zichtbaar goed heeft gedaan. “Ons hart zei eigenlijk: liever niet,” erkent voorzitter Herman Ursinus. “Maar ons hoofd zei: dit is beter voor de club.”
De overgang kwam niet uit de lucht vallen. MEC’07 bevond zich al jaren in een hybride situatie: het eerste elftal speelde op zondag, terwijl het tweede elftal al op zaterdag actief was. Dat zorgde in de praktijk voor steeds meer uitdagingen, vooral bij het samenstellen van de seniorenteams. “In de zomer van 2022 werd dat echt ingewikkeld,” vertelt Ursinus. “Je zit met spelers die op verschillende dagen willen spelen, maar je moet wel één selectie vormen.”
Opvallend genoeg kwam het eerste concrete signaal niet vanuit het bestuur, maar vanuit de spelers zelf. De selectie kaartte aan dat het spelen op twee dagen voor onrust zorgde. “Toen ontstond voor het eerst het idee: moeten we niet gewoon alles op één dag doen?” In eerste instantie zonder duidelijke voorkeur voor zaterdag of zondag, maar vooral met de wens om overzicht en rust te creëren.
Het bestuur koos voor zorgvuldigheid en liet in het voorjaar van 2023 een enquête uitgaan onder alle spelende seniorleden. De uitkomst was typisch verenigingsvoetbal. “Eigenlijk wilde iedereen dat alles bleef zoals het was,” zegt Ursinus met een glimlach. “Dat zie je vaker: verandering is spannend.” Omdat er geen dwingende reden leek om in te grijpen, besloot het bestuur aanvankelijk niets te doen.
Lang duurde die status quo niet. De selectie kwam opnieuw in gesprek met het bestuur en gaf aan dat een overstap naar de zaterdag voor veel spelers privé beter zou uitkomen. Argumenten liepen uiteen: meer ruimte voor gezin op zondag, maar ook simpelweg een logischer indeling van het weekend. “Iedereen maakt daarin zijn eigen afweging,” aldus Ursinus. “Maar de boodschap was helder: dit is bespreekbaar.”
Dat gesprek raakte aan iets fundamenteels. MEC’07 was bijna een eeuw lang een zondagclub geweest. “Voor veel leden, mezelf inbegrepen, is zondag gewoon een voetbaldag,” zegt Ursinus. “Het idee dat je dan ineens geen voetbal meer hebt, dat schuurt.” Toch werd het onderwerp niet geblokkeerd. Integendeel: de vereniging ging het inhoudelijk bespreken.
Tijdens een algemene ledenvergadering in 2023 legde het bestuur uiteindelijk een voorstel op tafel om over te stappen naar de zaterdag. Niet alleen vanwege de wens van het eerste elftal, maar ook vanwege bredere clubbelangen. Eén daarvan was de sfeer op het sportpark. “Als je wedstrijden over twee dagen verdeelt, heb je soms dagen waarop er nauwelijks iemand is,” legt Ursinus uit. “Dat voelt leeg.” Door alles op zaterdag te spelen, ontstaat meer reuring en saamhorigheid.
Ook de vrijwilligers speelden een belangrijke rol in de afweging. “Als je op zondag niets meer organiseert, halveert de belasting voor vrijwilligers,” zegt Ursinus. “Dat werd door veel mensen als een groot voordeel gezien.” Daarnaast lonkte een mogelijk commercieel effect: meer drukte op één dag betekent ook meer zichtbaarheid voor sponsoren en een levendigere kantine.
De leden stemden uiteindelijk met ruime meerderheid vóór de overstap. Met de gebruikelijke vertraging bij de KNVB begon MEC’07 dit seizoen officieel als zaterdagvereniging. En de praktijk blijkt de theorie te bevestigen. “Alles wat we vooraf als argumenten benoemden, zien we nu gebeuren,” stelt Ursinus. “Meer sfeer, een vollere kantine en meer energie rondom de club.”
Sportief helpt het ook mee. MEC’07 draait bovenin mee en gaat als gedeeld koploper de winterstop in. “We hadden eigenlijk zelfs alleen bovenaan kunnen staan,” zegt Ursinus. De komst van een nieuwe trainer speelt daarin mee, net als de kwaliteit van de selectie. “Alle stukjes vallen nu gewoon samen.”
Achteraf kan de voorzitter niet anders dan concluderen dat het een juiste beslissing is geweest. “Ik was zelf geen voorstander vanuit gevoel,” geeft hij eerlijk toe. “Maar als voorzitter moet je soms voorbij je eigen emotie kijken.” De overstap naar de zaterdag voelt inmiddels niet meer als een breuk met het verleden, maar als een logische stap richting de toekomst. “Voor de vereniging is dit buitengewoon goed geweest,” besluit Ursinus. “En dat is uiteindelijk waar het om draait.”

