Wat minder op, en wat meer naast het veld. Na achttien jaar actief te zijn geweest als jeugdtrainer, begint Jeffrey de Geus als Hoofd Jeugdopleiding volgend seizoen bij VVGZ aan een nieuw hoofdstuk in zijn voetballeven. Al heeft hij die uitdaging, stiekem al met beide handen aangepakt. “Ik heb de afgelopen weken meer dan vijftig mensen binnen de club gebeld.”
Want tijd om stil te zitten, heeft de huidig trainer van de O23 eigenlijk niet. “We doen het echt met elkaar, dus wil ik bij iedereen zoveel mogelijk kijken waar de behoefte ligt. Daar haal ik tot nu toe al een aantal leuke dingen uit.” Dingen waar De Geus (32) als HJO mee aan de slag kan. “Eigenlijk moet ik zorgen voor structuur en een rode lijn. We moeten één opleidingsvisie hebben, van jong tot oud.” Oftewel, simpel gezegd. “Wat willen we spelers per leeftijdscategorie leren? Hoe gaan we onze jeugd opleiden?”
Specifiek plan
Vragen waar De Geus in de komende weken, duidelijke antwoorden op gaat proberen te geven. “De onderbouw is met name gericht op techniek. Daarom zijn we bezig met het maken van techniekfilmpjes en techniektrainingen.” In de middenbouw én bovenbouw, komt de nadruk meer te liggen op de doorstroming richting het eerste en tweede elftal. “Onder meer door te gaan werken met een selectieprocedure.” En het voeren van gesprekken. “Er wordt nu te weinig aan spelers verteld waar ze aan moeten werken. Daar zit niet echt een lijn in. Teams werken wat dat betreft ieder voor zich.” Aan De Geus de taak, om betere randvoorwaarden te gaan scheppen. “Je wilt spelers de uitdaging geven, die ze nodig hebben.” Bijvoorbeeld door voor de ‘high potentials’ een specifiek plan te maken. “Dat zijn spelers van boven de zestien, waarvan we denken dat ze op korte of langere termijn onderdeel uit kunnen gaan maken van de selectie. Want dat is bij VVGZ toch wel een beetje de clubcultuur. Eigen jeugd in het eerste elftal. Mensen willen een herkenbaar eerste zien, dat is inherent aan een dorpsclub.” Maar logischerwijs, gaat dat niet vanzelf. “We gaan werken met een zes wekelijkse jaarplanning, op basis van spelprincipes.” Aangepast op leeftijd én niveau. “In de onderbouw gaan we niet alleen circuittrainingen doen, maar maken we ook gebruik van kindertaal. Dus bal beweegt, team beweegt, wordt dan vogels volgen de bal.” Aan trainers vervolgens de taak, om hun eigen accenten te leggen. Met behulp van De Geus. “We gaan thema-avonden organiseren, over het coachen van een wedstrijd of het geven van een training. En ik ga meelopen met selectietrainers, om te observeren én feedback te geven. Wat verwacht je van een training? En wanneer ben je tevreden?”
Stapje terug
Want als iemand dat kan weten, is het de inwoner van Zwijndrecht wel. “Op mijn veertiende ben ik begonnen met training geven bij de F1 van VVGZ, voor mijn maatschappelijke stage op school.” Via Oranje Wit, Barendrecht, ASWH, de jeugd van Sparta Rotterdam en Spijkenisse, keerde De Geus vorig seizoen terug op het oude nest. Inmiddels in het bezit van zijn UEFA C en B. “Ik had altijd de ambitie om ooit jeugdtrainer te worden bij een BVO, maar dat is ‘m helaas niet geworden. Dus heb ik, met een dochtertje van een jaar, bewust een stapje teruggedaan. Ook omdat ik er waarschijnlijk niet mijn brood mee ga verdienen.” En wonend ‘aan de andere kant van de dijk’, was de keuze snel gemaakt. “Ik wilde in de avonden graag mijn dochter op bed kunnen leggen, daar paste de O23 perfect bij.” Zelf voetballen, zit er voor de voormalig jeugdspeler van de club al een tijdje niet meer in. “Vanwege blessures aan beide knieën, ben ik op mijn negentiende gestopt.” Hoe moeilijk hij dat ook vond. “Ik had, door een geboorteafwijking, last van zwervende knieschijven. Dus die schoten er continu uit. Vanaf de B1 kreeg ik daar steeds meer last van, waardoor ik geopereerd moest worden.” Toch was blijven voetballen, eigenlijk geen optie. “Als ik door zou gaan, had ik over vijftien jaar waarschijnlijk kunstknieën gehad.” Gelukkig vond hij in het zijn van trainer, een nieuwe uitlaatklep. “Daardoor was ik toch nog bezig met voetbal.” En bezig met voetbal, is De Geus de afgelopen periode als nieuwe HJO meer dan ooit. “Ik vond vaak dat er geen plan of visie was. Wat gaan we doen met bepaalde spelers? Als je dan kritisch bent, moet je er ook iets aan doen. Zeker als ze het dan vragen. En voor mijn ontwikkeling, is het ook wel goed om wat anders te gaan doen.”
Ontwikkeling
Als trainer, zullen we De Geus voorlopig dan ook niet meer zien. “Ik heb mezelf er wel een beetje bij neergelegd dat waar ik altijd van droomde, trainer worden bij een BVO, voorlopig even in de koelkast komt te staan. Daarom heb ik ook doelbewust gekozen voor deze functie.” Een rol die hem, naar eigen zeggen minimaal net zo goed past. “Vanuit mijn werk als pedagogisch begeleider, vind ik het leuk om kinderen wat mee te geven en te leren. Behalve voetbal, is het ook een stukje opvoeding. Puur vanuit het plezier voor het spelletje. Met het accent op ontwikkeling in plaats van resultaat.” Bijvoorbeeld door te gaan werken met de ‘passeerbeweging van de maand’. “Daar gaan we filmpjes voor maken, zodat trainers die in de app kunnen verspreiden. En misschien, laten we spelers dan ook wel een filmpje terugsturen. Daar moeten we nog naar kijken.” Met als doel, om daar tijdens de training profijt van te hebben. “Eerst oefen je de dubbele schaar, daarna ga je één tegen één spelen en vervolgens sluit je af met een partij. Dan komt het passeren iedere keer weer terug.” Kortom, de nieuwe HJO is in zijn hoofd én op papier, stiekem al begonnen. “Er zit heel veel tijd in, maar dat is helemaal niet erg. Daarom heb ik ook afgesproken met de club dat ik dit graag voor meerdere jaren wil gaan doen!”
Klik op VVGZ voor meer artikelen over de club.
Klik op VVGZ voor meer informatie over de club.