Salamansa: Daar is waar het hier over gaat, het hart van São Vicente.
Op het noordoostelijke deel van São Vicente ligt het pittoreske dorp Salamansa, met kleurrijke huizen, vriendelijke bewoners en een adembenemende kustlijn. Hier komt Verhagen al bijna twintig jaar, en hij ziet hoe de lokale gemeenschap zich ontwikkelt, zowel cultureel als sportief.
De voetbalclub van Salamansa vormt het kloppend hart van het dorp. Ondanks beperkte middelen ademt de club de passie van het eiland: trots, gastvrijheid en energie. Voor de jongeren is het meer dan een sportclub; het is een plek waar ze teamwork leren, dromen najagen en hun talenten kunnen ontwikkelen.
De toekomst van de Salamansa Futebol Clube ziet er veelbelovend uit. De club werkt aan betere faciliteiten en versterkt de banden met omliggende dorpen. De passie voor voetbal blijft onveranderd, en het is een symbool van gemeenschap en doorzettingsvermogen.
Arjan Verhagen loopt al zijn gehele leven langs de amateurvelden in de regio, maar sinds 2008 is zijn hart ook gaan kloppen voor Kaapverdië. Mede omdat zijn schoonvader is geboren in Kaapverdië. Omdat zijn zoon overstapte naar Excelsior Maassluis en hij zelf assistent-trainer is geweest in 2014 met zijn beste maatje John de Wolf, kende hij al veel mensen bij de club. Die connecties (Nancy en Jorrit) kwamen in deze goed van pas toen hij hoorde dat de club zou overstappen van het kledingmerk Patrick naar Adidas als kledingleverancier. Na een bizarre inzameling kunnen er uiteindelijk vijf grote tonnen vol kleding naar het eiland worden verzonden.
Het hele project wordt uit eigen middelen betaald. Zo regelde hij met de douane dat er geen invoerrechten betaald hoefden te worden. Het plan was aanvankelijk eerder dit jaar, maar door een orkaan op Kaapverdië stelde Verhagen de verzending uit. In oktober gaat hij zelf naar het eiland en de verwachting is dat in januari 2026 de kleding kan worden uitgereikt aan de lokale voetbalclub. Het wordt een speciale dag voor de mensen van Salamansa FC.
“Als je het in Nederland goed hebt, kun je zeker wat betekenen voor de bevolking die het minder goed heeft,” zegt Verhagen, die zijn vrouw Fatima hierin niet mag vergeten te noemen. Hij bezoekt het eiland al 20 jaar en ziet de ontwikkeling. “Toen ik er in 2006 voor het eerst kwam, dacht ik echt: wat moet ik hier? Maar door de jaren heen zie je hoe Kaapverdië zich ontwikkelt. Het is prachtig om mee te maken. Sterker nog, het eiland wordt het Ibiza van de toekomst genoemd. Nu koop je een appartement met zeezicht voor 160.000 tot 180.000 euro, over vier jaar kan dat zomaar 50% meer zijn. ” Zelf wil hij er niet permanent wonen, maar drie tot vier keer per jaar is hij er graag om de accu op te laden. Het hele jaar zon, een dagje strand betaalbaar en maar 5 uurtjes vliegen!
Het initiatief van Verhagen gaat verder dan alleen voetbalkleding. Bij de recente storm die het eiland teisterde was zijn vrouw actief in ontwikkeling. Er werden door vrienden en bekenden ingezameld, van wc-rollen, tampons en tandenborstels, de dagelijkse behoefte. Alles wordt uit eigen zak betaald en ik weet zeker dat het daar komt waar nodig! De samenwerking met Excelsior Maassluis is voor hem zeer waardevol: de club steunt het project volledig. “Ik ga het persoonlijk uitdelen, met een mooie voetbaldag. Een soort koningsdag met veel plezier en voetbal! Waar mensen kunnen helpen en steunen, is dat een mooie gedachte.
Voor Verhagen en zijn vrouw Fatima is het een bijzondere ervaring om daar hun steentje aan bij te dragen en de lokale voetbalcultuur.
Klik op Excelsior Maassluis voor de laatste artikelen over de club.
Klik op Excelsior Maassluis voor meer informatie over de club.